پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > دانستنی ها - صفحه داخلی 
ماموریت به مریخ - قسمت دومدسته بندی: مقاله ,

ماموریت به مریخ - قسمت دوم

آماده سازی برای سفر به مریخ

جهت مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید.

 


متن تصویر:

آماده سازی برای سفر به مریخ

هم اکنون داوطلبان شجاع برای تحقیق درباره شرایط مورد نیاز تحت آزمایش های دشوار قرار گرفته اند.

رابرت زوبرین می گوید: «برای جستجوی حیات در گذشته و حال و تعیین آینده زندگی انسان روی مریخ لازم است که انسان ها به این سیاره سفر کنند.» این یعنی اگر ما بخواهیم به این دنیای نو قدم بگذاریم باید برای این کار آماده شویم. ما برای افزایش درکمان از مریخ، سفینه های فضایی و مریخ نوردها را به این سیاره فرستاده ایم. مدارگرد شناسایی مریخ با دوربین پیشرفته HiRise خود هم اکنون در حال گردش به دور این سیاره و تهیه تصاویر برای تعیین بهترین مکان برای زندگی بشر است. 

مریخ نوردهای کنجکاوی و فرصت برای کسب اطلاعات مورد نیاز انسان ها، در حال بررسی هوا و خاک مریخ هستند. به گفته زوبرین، «مریخ نوردها مانند پیشقراول های بشر هستند ولی انسان ها در صورت سفر به مریخ می توانند همین کار را هزار برابر سریعتر انجام دهند.» به همین دلیل ما از الان آموزش فضانوردان را برای سفر به مریخ آغاز کرده و برای این کار از تاسیسات زمینی بهره برده ایم. پروژه شبیه سازی سفر به مریخ با نام Mars500 در سال ۲۰۱۰ با همکاری مشترک روسیه، اروپا و چین شروع شد و برای بررسی شرایط روحی-روانی فضانوردان، ۶ داوطلب را به مدت ۵۲۰ روز در اقامتگاهی به حجم ۵۵۰ متر مکعب قرار داد. فضانوردان مریخ حدودا ۲۶۰ روز در سفر خواهند بود و شرایط مشابهی را تجربه خواهند نمود. آنها باید آمادگی تحمل تنهایی، محدودیت فضا، تاخیر ارتباطی با زمین و کنار آمدن با همسفرهای خود را داشته و در عین حال وظایف خود و آزمایشات علمی را هم انجام دهند. با اینکه همه داوطلبین توانستند این آزمایش را با موفقیت پشت سر بگذارند، ولی چهار نفر از ایشان در حین انجام آزمایش با مشکل بی خوابی و مشکلات خفیف روحی روبرو شدند.

انجام سفر به مریخ

سفر به مریخ حدود ۷ ماه طول خواهد کشید و ممکن است لازم باشد فضانوردان حدود ۲ سال در مریخ بمانند (تا زمین و مریخ برای بار دیگر در فاصله کوتاهی از یکدیگر قرار بگیرند و امکان سفر بازگشت مهیا شود). تشخیص اینکه چنین سفر طولانی ای چه تاثیراتی بر سلامتی فضانوردان خواهد داشت، وظیفه پروژه HI SEAS است. چندین گروه از فضانوردان و دانشمندان در دامنه آتشفشان «ماونا لوا» در هاوایی (که شباهت هایی با فضای مریخ دارد) ساکن شده اند تا درباره نحوه سفر و زندگی در مریخ به کسب تجربه بپردازند. آن ها به تمرین راه رفتن روی مریخ و خوردن غذاهای یخ زده، مشابه غذای فضانوردان، می پردازند. از سال ۲۰۱۳ تا به حال، چهار گروه در این آزمایش شرکت کرده اند.

آیا می دانستید؟

در مریخ طوفان های غبار می توانند تمام سیاره را فرا بگیرند. در نتیجه برای حفظ ایمنی، انسان ها باید در محل سکونت خود باقی بمانند.

تاریخچه

۱۹۶۵: اولین ماموریت موفق فضایی به مریخ Mariner 4 نام دارد. این ماموریت نشان داد که حیات در سیاره سرخ وجود ندارد.

۱۹۶۹: فضانوردان روی ماه فرود آمده اند. این اولین باری بود که انسان ها به دنیای دیگری قدم گذاشتند.

۱۹۷۶: مریخ نورد و مدارگردهای وایکینگ با یافتن بسترهای رودخانه های قدیمی و جستجو برای حیات در سطح مریخ درک ما را از این سیاره تغییر دادند.

۱۹۹۷: ماموریت پتفایندر ناسا به همراه مریخ نورد کوچک خود به مریخ می رسد.

۱۹۹۸: ساخت ایستگاه فضایی بین المللی آغاز می شود. این ایستگاه مکان مناسبی برای تمرین ماموریت های بلندمدت فضایی مانند سفر به مریخ می باشد.

۲۰۰۴: مریخ نوردهای کنجکاوی و فرصت روی مریخ فرود می آیند و به کاوش سیاره سرخ می پردازند.

شبیه سازی مریخ بر روی زمین

مصاحبه با گرنوت گرومر اتریشی درباره پروژه Mars2013:

- به طور خلاصه توضیح دهید سفر Mars2013 شامل چه چیزی بود؟

در این ماموریت که توسط مرکز پشتیبانی مستقر در اتریش هدایت می شد، یک گروه کوچک آزمایشاتی را جهت آماده سازی انسان ها برای سفر به مریخ انجام دادند. این آزمایشات عمدتا در زمینه های مهندسی، عملیات روی سطح سیاره، زیست شناسی نجومی، زمین شناسی و علوم زیستی انجام شدند. تیم های فعال بین المللی شامل بیش از ۱۰۰ محقق و داوطلب از ۲۳ کشور در این آزمایش شرکت داشتند.

- شما از این سفر چه آموختید؟

ما ۱۷ آزمایش تحقیقاتی تایید شده داشتیم و اطلاعات بسیاری را جمع کردیم. یکی از خروجی های بزرگ این ماموریت کسب تجربه عملیاتی در کاوش های انسانی بر روی سطح سیارات دیگر بود.

- آیا شما فکر می کنید انسان ها آماده سفر به مریخ هستند؟

بله، هرچند که این کار از نظر فنی پرچالش ترین سفر بشریت خواهد بود ولی از دیدگاه مهندسی و علمی ما تقریبا آماده هستیم. تا به حال در هیچ یک از تحقیقات به عامل بازدارنده غیرقابل حل برخورد نکرده ایم.

- به نظر شما در آینده چه چیزی در انتظار کاوش های انسانی در سیاره سرخ خواهد بود؟

ما همیشه می گوییم اولین انسانی که به مریخ قدم خواهد گذاشت هم اینک متولد شده است. من شخصا فکر می کنم نسل فعلی، اولین نسلی خواهد بود که برای یافتن پاسخ پرسش منشا حیات، در سیاره دیگری به جستجو خواهد پرداخت. اگر ۲۰۰ سال دیگر یک کتاب تاریخ را مطالعه کنید، بحران اقتصادی شاید فقط یک بخش کوچک از این کتاب باشد. اما این دوره به عنوان دوره ای شناخته خواهد شد که ما زمین را برای یافتن دنیاهای دیگر ترک کردیم.

انتهای پیام / ۱۶۴

نمایش: 153بازگشت به صفحه دانستنی ها >>