پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > دانستنی ها - صفحه داخلی 
نیروهای زمیندسته بندی: مقاله ,

نیروهای زمین

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید

 

کلیپ ویدیویی حرکت صفحات زمین


متن تصویر:

در زمان‌های خیلی قدیم شما می‌توانستید از آفریقا تا آمریکای شمالی را پیاده طی کنید، و هیچ اقیانوسی هم جلوی شما را نمی‌گرفت. چون همه قاره‌های زمین به هم چسبیده بودند و یک قاره بسیار بزرگ به نام پانگه‌آ را تشکیل می‌دادند.

ولی حدود ۱۸۰ میلیون سال پیش، شکافی ایجاد شد و از آن زمان به بعد، قاره‌های آمریکا و آفریقا کم‌کم از یکدیگر دور شدند و اقیانوس اطلس را به وجود آوردند. سطح زمین به دلیل ساختار صفحه‌ای آن، همیشه در حال حرکت است.

پوسته زمین یکپارچه نیست. بلکه از تخته سنگ‌های بزرگی به نام صفحات زمینی تشکیل شده است. این صفحات روی اقیانوسی از سنگ‌های مذاب شناور هستند. صفحات زمین با جریان مواد مذاب در اعماق زمین، حرکت می‌کنند.

این صفحات در نتیجه برخورد با یکدیگر می‌توانند کوه‌های بلند را ایجاد کنند و یا بستر اقیانوس‌ها را به اعماق زمین بفرستند. وقتی صفحات از هم جدا می‌شوند، پوسته جدیدی ساخته شده و ممکن است اقیانوس‌های کاملا جدیدی به وجود آیند.

ساخته شدن و از بین رفتن سطح دریاها در نهایت باعث حرکت تدریجی قاره‌ها می‌گردد.

شکل‌گیری پوسته‌های جدید اقیانوسی در لبه‌های آتشفشانی در وسط اقیانوس‌ها اتفاق می‌افتد.

دلیل حرکت مواد مذاب، وجود گرما در هسته رادیواکتیو زمین است. در نزدیکی هسته، مواد مذاب گرم شده و با کاهش چگالی به سمت سطح زمین حرکت می‌کنند. سپس سرد شده و به سمت مرکز زمین باز می‌گردند. به این فرآیند، جریان همرفتی می‌گویند.

حرکت این گرما و سنگ‌های ذوب شده، مثل یک نوار نقاله، به آرامی صفحات زمین را به سمت هم می‌کِشد یا از یکدیگر می‌راند. 

این یک فرآیند آهسته است. بستر اقیانوس اطلس در هر سال کمتر از ۲/۵ سانتی‌متر اضافه می‌شود، ولی در طول زمان این مقادیر کم با هم جمع می‌شوند. دانشمندان فکر می‌کنند اگر فقط ۲۰۰ میلیون سال صبر کنیم، دوباره امکان پیاده‌روی بر روی یک قاره بسیار بزرگ (شبیه پانگه‌آ) وجود خواهد داشت. 

نابودی بستر قدیمی اقیانوس در مناطق فرورانش اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام / ۱۶۴

نمایش: 250بازگشت به صفحه دانستنی ها >>