پیوندها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > دانستنی ها - صفحه داخلی 
شاتل فضایی چه بود؟دسته بندی: مفاهیم فضایی ,

شاتل فضایی چه بود؟

شاتل، سیستم حمل و نقل فضایی ناسا بود که فضانوردان و محموله های بار را به مدار زمین می برد. اولین پرواز شاتل در سال ۱۳۶۰ و آخرین پرواز آن در سال ۱۳۹۰ انجام شد. در طول این ۳۰ سال، شاتل ۱۳۵ ماموریت فضایی انجام داد.

 

ماموریت شاتل فضایی چه بود؟

شاتل فضایی می توانست ۷ فضانورد را به فضا برده یا به زمین برگرداند. در مجموع، ۳۵۵ فضانورد با شاتل پرواز کردند. بعضی از آنها بیش از یک بار با شاتل سفر کردند. شاتل فضایی در طول عمر خود ماموریت های مختلفی انجام داد. مانند پرتاب ماهواره ها و استفاده به عنوان یک آزمایشگاه فضایی در مدار زمین. فضانوردان به کمک شاتل به تعمیر سفینه های فضایی دیگر مانند تلسکوپ فضایی هابل پرداختند. علاوه بر این، شاتل ماموریت های نظامی هم انجام می داد و در آخرین ماموریت های خود به کار روی ایستگاه فضایی بین المللی پرداخت.

 

بخش های مختلف شاتل فضایی کدام بودند؟

شاتل فضای سه بخش اصلی داشت. بخش اول، مدارگرد بود. مدارگرد بخش بزرگ و سفیدرنگیست که فضانوردان در آن کار و زندگی می کردند. این بخش همچنین قسمتی برای حمل محموله های بار داشت. این تنها بخشی از شاتل بود که به مدار می رفت. ۵ مدارگرد مختلف به نوبت در ماموریت های فضایی شرکت می کردند. بخش دوم شاتل، باک بیرونی بود. این بخش همان باک سوخت نارنجی رنگیست که به زیر شاتل متصل شده. بخش سوم شامل دو راکت تقویتی سوخت جامد سفید رنگ بود که در دو دقیقه اول پرواز، قسمت عمده نیروی پیشران شاتل را فراهم می کردند.

 

 

شاتل فضایی چگونه پرتاب می شد و چه طور فرود می آمد؟

شاتل فضایی مانند یک موشک از زمین برمی خاست. راکت های تقویتی و موتور اصلی شاتل نیروی مورد نیاز برای برخاست را فراهم می کردند. راکت های تقویتی حدودا به مدت دو دقیقه روشن بودند و سپس از شاتل جدا شده و به داخل اقیانوس سقوط می کردند. این راکت ها به وسیله قایق های مخصوصی برای استفاده دوباره بازیابی می شدند. موتورهای اصلی شاتل به مدت ۶ دقیقه دیگر کار می کردند تا اینکه باک سوخت خارجی از مدارگرد شاتل جدا می شد و در جو می سوخت و مدارگرد در مدار قرار می گرفت. مدارگرد مانند یک گلایدر (هواپیمای بدون موتور) فرود می آمد. هنگامی که در مدار در حال گردش به دور زمین بود، با استفاده از موتورهای مخصوص سرعت خود را کاهش می داد. پس از ورود به جو زمین، به آرامی ارتفاع خود را کاهش می داد و برای فرود روی باند آماده می شد. هنگامی که مدارگرد روی باند می نشست، برای کاهش سرعت خود از یک چتر کمک می گرفت.

 

مدارگردهای شاتل فضایی هم اکنون کجا هستند؟

زمانی که برنامه پروازهای شاتل فضایی متوقف شد، ناسا از سه مدارگرد به نام های «دیسکاوری»، «آتلانتیس» و «اِندِور» استفاده می کرد. این سه مدارگرد اکنون در آمریکا، برای بازدید عموم در موزه قرار دارند. دو مدارگرد «کلمبیا» و «چَلِنجِر» در دو حادثه از بین رفتند و مدارگرد «اینترپرایز» که برای آزمایش نحوه کارکرد شاتل ساخته شده بود، هیچ وقت پرواز نکرد.

 

گالری عکس های شاتل فضایی

کلیپ ویدیویی پرتاب شاتل فضایی

کلیپ ویدیویی فرود آمدن شاتل فضایی

کلیپ ویدیویی حادثه برای شاتل چلنجر (سال ۱۹۸۶)

 

انتهای پیام / ۱۶۴

نمایش: 598بازگشت به صفحه دانستنی ها >>